Hogyan osztályozzuk a videójátékokat életkor szerint?

HUNESZ
Jun 4, 2024

Videojátékok életkori ajánlásai

A videojátékos tartalmak esetében a játékkiadók önszabályozó folyamatainak köszönhetően felmérhető, mely életkor számára javasolt, ajánlott a használat. PEGI és ESRB tartalmi osztályozó rendszer bemutatása. Avagy hogyan állapítsuk meg a játék dobozáról, letöltési helyéről, hogy mely korosztály számára ajánlott a használata és milyen tartalmakkal találkozhat benne a felhasználó.

A videó játékok korhatári besorolásának rendszere 1992-ben indult útjára. A folyamatot két játék megjelenése indította el.

Az egyik a Mortal Kombat volt, amit talán nem kell senkinek sem bemutatni, a másik pedig a Night Trap, amiről röviden annyit kell tudni, hogy egy FMV játék, amit annyit takar, hogy a játék jeleneteit élő szereplők játszották el, így a megjelenítet erőszak filmszerű, ezért realisztikusabb hatást kelt-- bár korábban is voltak erőszakos játékok, de a 92-es év hozta el a fordulópontot. Ekkor az Egyesült Államok szenátusa Joe Lieberman és Herb Kohl vezetése mellett meghallgatásokat tartott az agresszív videojátékokról és ezek társadalmat megrontó hatásáról, Lieberman pedig odáig ment, hogy felvette a játékok állami szintű szabályozását, mivel nem tartotta megfelelőnek a cégek egyéni próbálkozásait, a Sega-féle Videogame Rating Councilt (VRC), a 3DO Rating Systemet, illetve a Recreational Software Advisory Councilt.

Válaszul az ipar nagyobb szereplői 1994-ben létrehozták a ma ESA-ként ismert Interactive Digital Software Associationt (IDSA), majd ugyanabban az évben az Entertainment Software Rating Boardot, vagyis az ESRB-t, ezáltal az ipar kezében megtartva a korhatár-besorolást, ami jóval kedvezőbb, mintha az állam látná el ezt a feladatot.

Mindeközben a világ többi részén regionális szervezetek foglalkoznak a korhatár-besorolással. Németországnak, Japánnak például az ESRB-hez hasonló, önszabályzó berendezkedése van, míg máshol állami szervezetekhez tartozik ez a feladat, ilyen Ausztrália és Oroszország is. Európa nagy részén az Egységes Európai Játékinformációs Rendszer, a PEGI látja el ezt a feladatot, amely szintén egy önszabályzó szervezet. Ezt 2003-ban hozta létre az Interactive Software Federation of Europe (ISFE) -- a Magyarországon megjelenő játékok dobozán is PEGI matrica szerepel.

A PEGI 

A PEGI (Egységes Európai Játékinformációs Rendszer) a számítógépes játékok korhatár-besorolási rendszere. A PEGI-korhatárszámok, melyek a játékok első és hátsó csomagolásán vannak elhelyezve, útmutatást adnak a szülőknek abban, hogy az adott játék mely korcsoportra jelent biztonságos tartalmat. Ez a besorolás független a játék nehézségi szintjétől vagy a játékhoz szükséges életkori készségektől és az alábbi korhatárok valamelyikét jelöli: 3, 7, 12, 16, 18. A letölthető alkalmazásoknál szintén használják ezt a rendszert: az applikációk kapnak egy ilyen besorolást attól függően, hogy a benne elérhető tartalom alapján mely korosztály számára ajánlottak. A Google Play áruházban nem minden alkalmazás rendelkezik besorolással. Nézzük, mit jelentenek pontosan a PEGI-számok.

PEGI 3

A játékok tartalma valamennyi korosztály számára alkalmasnak tekinthető. Némi erőszak ábrázolása humoros, rajzfilmes kontextusban megengedett. Fontos, hogy a gyermek a játékban szereplő személyeket ne azonosíthassa valós személyekkel, a figuráknak teljesen a fantázia világába kell tartozniuk. A játék nem tartalmazhat olyan hangokat vagy képeket, amelyek kisgyermekek megijesztésére vagy megrémítésére alkalmasak. Durva beszéd nem hangozhat el. Példa: a Super Mario játékok 3-as besorolásúak.

Te tudod, mik azok a PEGI-számok?

PEGI 7

Te tudod, mik azok a PEGI-számok?

Minden olyan játék, amely 3-as besorolású lenne, de tartalmaz kisgyermekek számára néhány ijesztő jelenetet vagy hangot. A PEGI 7 jelű alkalmazásokban csak nagyon enyhe erőszak szerepelhet. Például burkolt, nem részletes vagy nem realisztikus erőszak. Példa: A Skylanders című konzoljáték 7-es besorolást kapott, de a Minecraft is ebbe a kategóriába tartozik.

PEGI 12

Ebbe a korkategóriába olyan játékok vagy alkalmazások tartoznak, amelyek valamivel durvább erőszakot jelenítenek meg kitalált szereplők ellen, vagy burkolt erőszakot emberi külsejű szereplők vagy állatok ellen. Illetve valamivel nyíltabban ábrázolt meztelenség és szimulált szerencsejáték jelenik meg bennük. Ebben a kategóriában csak enyhébb káromkodások szerepelhetnek, és azok nem lehetnek szexuális töltetűek. Példa: A Sims-sorozat legtöbb része a 12-es korcsoportba tartozik.

Te tudod, mik azok a PEGI-számok?

PEGI 16

Te tudod, mik azok a PEGI-számok?

Az erőszak (vagy szexuális tevékenység) ábrázolása olyan mértékű, ahogy az a valós életben várható lenne. A 16-os besorolású alkalmazások durvább nyelvezetet tartalmazhatnak, ösztönözhetik a dohánytermékek vagy kábítószerek használatát. Bűncselekmények végrehajtását is ábrázolhatják. Példa: Az Uncharted-sorozat 16-os besorolású.

PEGI 18

Te tudod, mik azok a PEGI-számok?

 A játékban durva erőszak ábrázolása látható és/vagy az erőszak konkrét típusainak elemeit tartalmazza (céltalan gyilkolás, védtelen szereplők elleni erőszak vagy szexuális erőszak). Emellett nyílt szexuális tartalmat vagy diszkriminációt is tartalmazhat, illetve vonzóvá teheti a droghasználatot. Példa: A GTA 5 játék 18 éven felülieknek való.

Ezeken kívül a PEGi használ tartalmi ikonokat is a játokok dobozán vagy az online áruházakban, Ezek a következők:

Erőszakos jelentetek

A játék erőszakos cselekményeket, jeleneteket (erőszak megjelenítést) tartalmaz. A PEGI 7-es játékokban ez nem reális vagy nem részletes megjelenítés. A PEGI 12-es játékokban már emberi jellegű karakterek felé is irányulhat, nem realisztikus ábrázolásban elvont környezetben, míg PEGI 16-os vagy PEGI 18-as besorolásnál ezek a jelenetek egyre realisztikusabbak.

Durva beszéd

A játék durva beszédet tartalmaz. Ez nem csak „csúnya” szavakat jelöl, hanem PEGI 16-os és PEGI 18-as besorolásnál már durva káromkodást, szexuális utalásokat is.

Félelem

PEGI 7-es játékoknál olyan képekre vagy hangokra utal ez a jelzés, amelyek ijesztőek vagy ijesztőek lehetnek kisgyerekek számára. PEGI 12-es videojátékoknál pedig az erőszakos tartalom nélküli szörnyű hangok, félelmetes helyzetek, horror hatások előfordulását jelzi.

Szex

A játék erotikus meztelenséget, szexuális utalásokat vagy szexuális aktivitást tartalmaz. PEGI 18-as besorolást kapnak azok a játékok, amelyben kifejezett szexuális aktivitás van. De PEGI 12-es és PEGI 16-os besorolásnál szexualitásra vonatokozó megjelenítések, ám implicit formában.

A PEGI besorolás szerint, ha nem szexuális tartalmú a meztelenség, nem igényel konkrét korhatárt és ezt a jelölést sem kell alkalmazni.

Drogok

A játék illegális drog- valamint alkoholfogyasztásra és dohányzásra utal vagy jelenít meg. Ilyen tartalommal csak PEGI 16-os vagy PEGI 18-as besorolást kaphat egy videojáték.

Hátrányos megkülönböztetés

A játék hátrányos megkülönböztetést ábrázol vagy hátrányos megkülönböztetésre ösztönző tartalommal bír. Mindig PEGI 18-as besorolással jár az ilyen típusú tartalom, és azt is fontos tudni, hogy az ilyen megnyilvánulások jogszabályokat is sérthetnek.

Szerencsejáték

A videojáték (online játék) olyan elemeket tartalmaz, amelyek szerencsejátékra ösztönöznek, vagy arra tanítanak. Ezek általában valamilyen szerencsejáték vagy kaszinó szimulátorok, amelyek PEGI 12-esnél alacsonyabb besorolást nem kaphatnak.

Az ESRB

Az ESRB pedig az Észak-Amerikában működő Entertainment Software Rating Board (Szórakoztató Szoftvereket Minősítő Tanács). Mind a PEGI, mind az ESRB korhatári és tartalmi besorolással látja el a videojátékokat, online játékokat és letölthető appokat. Mivel a világháló figyelmen kívül hagyja a földrajzi határokat, így mindkét rendszerre találkozhatunk akár külön-külön, akár egymás mellett is.

Mit jelentenek az ESRB ikonok?

EVERYONE (Mindenki)

Általában minden korosztály számára megfelelő tartalom, amely kis mértékben tartalmazhat mérsékelt erőszakot és „csúnya beszédet”.

EVERYONE 10 AND OLDER (Mindenki, aki 10 éves vagy öregebb)

Tartalmilag nem ajánlott 10 évesnél fiatalabb gyerekeknek. Az ilyen besorolású játékok tartalmazhatnak meseszerű elemeket, rajzfilmszerű háborút, kitalált vagy mérsékelt erőszakot, szókimondó szövegeket, animált vért és/vagy kétértelmű témákat.

TEEN (Tinédzser)

Tartalmilag nem ajánlott 13 évesnél fiatalabb gyerekeknek, mert tartalmazhatnak erőszakot, morbid, nyers humort, vért, szimulált szerencsejátékot és káromkodásokat.

MATURE (Érett)

Tartalmilag nem ajánlott 17 évesnél fiatalabbaknak az intenzív erőszak, szexuális tartalom és a trágár beszéd miatt.

ADULTS ONLY (Felnőtt)

Tartalmilag nem ajánlott 18 év alattiak számára, mert ezek a játékok felnőtt tartalmakat mutatnak (pl. nyers erőszak, szexuális aktus, valódi szerencsejáték).

RATING PENDING (Besorolás alatt)

Még nem kapott végleges ESRB-minősítést, ám a reklám kampánya már elkezdődött. A játék megjelenésekor viszont már végleges besorolást kap.

ESRB jelzések

Az ESRB a feltűntetett korhatári ikonok melett szöveges jelzéssel látja el a besorolási cimkét, ezek a következőek:

•    Alcohol Reference – Alkohol tartalmú italok hivatkozása vagy megjelenítése

•    Animated Blood – Vér elvont, irreális ábrázolása

•    Blood – Vér ábrázolása

•    Blood and Gore – Vér ábrázolása és testrészek csonkítása

•    Cartoon Violence – Rajzfilmszerű helyzeteket és karaktereket tartalmazó erőszakos cselekedetek. Tartalmazhat olyan erőszakot is, amikor egy cselekvés elkövetése után a karakter megsérül.

•    Comic Mischief – Áthallásos párbeszéd, humor

•    Crude Humor – Nyers, vulgáris humor

•    Drug Reference – Illegális drogok hivatkozása vagy megjelenítése

•    Fantasy Violence - Erőszakos cselekmények nem valós környezetben emberi és nem emberi karakterekkel

•    Intense Violence – Erőszakos cselekmények grafikus és realisztikus ábrázolása. (Vér, fegyverek, emberi sérülések, halál ábrázolása.)

•    Language – Enyhe, mérsékelt káromkodás.

•    Lyrics – A dalszövegekben mérsékelt káromkodás. Utalás szexre, erőszakra, alkohol és drog használatára.

•    Mature Humor – „Felnőtt” humor. Ide tartoznak a szexuális utalások is.

•    Nudity – Meztelenség hosszantartó vagy grafikus ábrázolása.

•    Partial Nudity – Meztelenség rövid ideig vagy részleges ábrázolása.

•    Real Gambling – Valódi szerencsejáték. Beletartoznak a valódi pénzben kötött fogadások is.

•    Sexual Content – Burkolt szexuális viselkedés, részleges meztelenség.

•    Sexual Themes – Hivatkozás szexre, szexualitásra.

•    Sexual Violence - Nemi erőszak vagy más erőszakos szexuális cselekmények ábrázolása.

•    Simulated Gambling – Szimulált szerencsejáték, amikor a játékos fogadás nélkül nyerhet vagy kaphat valódi pénz.

•    Strong Language – Nyílt vagy gyakori káromkodás.

•    Strong Lyrics – Nyílt vagy gyakori hivatkozás szexre, erőszakra, alkoholra és drogokra a dalszövegekben.

•    Strong Sexual Content – Szexuális viselkedés nyílt vagy gyakori ábrázolása, ide tartozik az erotikus meztelenség is.

•    Suggestive Themes – Megosztó témák, hivatkozások

•    Tobacco Reference – Dohánytermékekre hivatkozás vagy megjelenítése.

•    Use of Alcohol – Alkohol (alkoholos italok) fogyasztása.

•    Use of Drugs – Illegális droghasználat.

•    Use of Tobacco - Dohányzás

•    Violence – Agresszív konfliktusokat, erőszakot ábrázoló jelenetek. (Ha nem ábrázolnak vért, ám a cselekedett erőszakos, akkor is ide tartozik.)

•    Violent References – Hivatkozások erőszakos cselekedetekre.

ESRB Interaktív elemek

•    In-Game Purchases – Játékon belüli vásárlások

•    Users Interact – Szűretlen felhasználói tartalom.

•    Shares Location – Felhasználó helyzetének megosztása, akár a többi felhasználóval

•    Unrestricted Internet – Korlátlan hozzáférést biztosít az internethez

Még ha ezek a besorolási rendszerek nem is a legmesszebb menőkig részletesek, mégis képet adhatnak arról, hogy milyen szoftvert tartunk a kezünkben. Így nagyobb körültekintéssel választhatunk videójátékot gyermekünknek vagy akár saját magunknak.

Közreműködő Szakágak

Nincs közreműködő szakág

Közreműködő tagszervezetek és partnerek

Nincs közreműködő szakág

Letölthető Dokumentumok

Nincs letölthető dokumentum

Kapcsolódó Videós oktatási anyagok

No items found.
Kiemelt Partnereink:
Company logo
Company logo
Company logo
Company logo

Az ESTB+ program főtámogatója: